Poprzedni temat «» Następny temat
Szarpanie przy przyspieszaniu
Autor Wiadomość
marek12321 

Specjalizacja: Użytkownik
Marka i model auta: Opel Astra J
Poj. silnika: 1.6
Moc silnika: 115
Elektronika: Blue Box
Model wtryskiwaczy: Hercules GISM-i1000
Dysze: 2,4
Reduktor: Arctic
Wysłany: 2019-09-10, 19:23   Szarpanie przy przyspieszaniu

Dzień dobry,

Poniżej link do filmu z pracy działania instalacji. Zarejestrowałem 4 przejazdy:
https://youtu.be/l8hqA__PBLE
0:30 - Model
4:31 - Autoadaptacja
7:50 - Mapa udziału benzyny
11:16 - Rejestrator

Dołączam .xml z rejestratora.

Problem polega na tym, że przy przyspieszaniu dynamicznym (od połowy pedału hamulca) od 2,5 tyś obrotów samochód szarpie. Gdy przyspieszam wolniej samochód nierównomiernie przyspiesza, sinusiodalnie ale bez szarpania. Ogólnie mam wrażenie jakby komputer gazowy był nieprecyzyjny. Czasem jadę z jednakową prędkością i nagle jakby mi włączał cut-offa.

EDIT:
Dołączam plik z ustawieniami z wczoraj i z dzisiaj po korekcie modelu. Korekty trochę się poprawiły ale nadal szarpie w przedziale 2,5-3 tyś obrotów. Jest to jedno szarpnięcie co około sekundę. Pojedynczo wyłączałem wtryskiwacze gazowe i za każdym razem to samo. Po przełączeniu na benzynę wszystko jest ok.

opel BB-ECU-Conf 2019-09-11 17-52-16.bin
Pobierz Plik ściągnięto 6 raz(y) 194,41 KB

opel BB-ECU-Conf 2019-09-10 18-21-28.bin
Pobierz Plik ściągnięto 5 raz(y) 194,41 KB

chart.zip
Pobierz Plik ściągnięto 9 raz(y) 179,44 KB

marek12321 

Wysłany: 2019-09-15, 17:28   

Byłem u gazownika. Przy mocnym przyspieszaniu występują szumy i gubi się sygnał wtrysków. Na filmie widać to od 1:40. Gazownik ustawił filtr dotrysku na 1ms oraz zmienił pobieranie sygnału obrotów z cewki na wtryski (niby może zanikać chwilowo również sygnał obrotów). Szarpanie ustąpiło (zmiana ustawień pobierania obrotów). Teraz tylko nierównomiernie przyspiesza. Tylko i aż...denerwuje mnie to. Widać na wykresach, że w trakcie przyspieszania jest to 12-14ms i nagle jeden cylinder dostaje 2ms wtrysku. Nawet jeżeli jest ustawiony filtr na 1ms to i tak system akceptuje wtryski po 2ms przy 12ms w trakcie przyspieszania i stąd nierównomierne dawkowanie i przyspieszanie. Czy jest może jakiś sposób na wyeliminowanie tego problemu ? Z czego występują te szumy ? Centralka jest zamontowana do akumulatora. Silnik to A16XER i posiada listwę zapłonową DIS. Poproszę o pomoc.

rrobertoss 

Marka i model auta: Opel Astra
Poj. silnika: 1390
Moc silnika: 90
Elektronika: Compact
Model wtryskiwaczy: Kiedyś:Magic Jet Teraz: HANA BLACK
Reduktor: AG Vito
Wysłany: Wczoraj 22:35   

Witam. Szukałbym w ustawieniach dotrysku paliwa (zbieżność obrotów i obciążenia) bo wtedy zaczynają działać... Ciekaw jestem rozwiązania problemu. Też mam a16xer i rozważam montaż lpg.

marek12321 

Wysłany: Dzisiaj 6:43   

Się okazało, że było włączone automatyczne kasowanie błędów po OBD. Po wyłączeniu funkcji wyskoczył od razu błąd P069E czyli błąd sterownika ciśnienia paliwa. Moja teoria jest taka, że w trakcie przyspieszania ciśnienie jest złe, wywala check na desce ale równie szybko komputer gazowy go kasuje i wtedy jest to szarpnięcie. Na wtorek jestem umówiony na założenie emulatora ciśnienia gazu FPE-GM (z tyłu nad prawym nadkolem w bagażniku mam ten czujnik i trzeba mu emulować sygnał).

Odpowiedz do tematu